The Most Sublime Form of Fashion

Like Viktor&Rolf said, couture is indeed the most sublime form of fashion; it’s rare, astonishing, hard to reach and admirable. Every year couture shows create an art form that makes fashion more desirable to many, gives inspiration to other collections and excites many fashionistas out there. It does not necessarily mean actually buying these, let’s face it, many of us can’t, but taking bits and pieces from the shows and integrating them into daily life is what makes a person more fashionable.
Paris Couture week which has started this Monday is no exception. Each collection has various inspirations: from art deco to grunge –  like those looks from Givenchy combining  sleek 20’s style with punk nose rings, from Greek goddess look – with statuesque silhouttes of Versace, to classic Parissienne – in Jarrar’s masculine yet womanlike suits; has color coordination like Armani Privé’s teal, yellow and poison green palette or Chanel’s cerulean, glitter and dark blue hues; has old tailoring techiques like those in Giambattista Valli and in Dior with boat necks and capes.
viktor&Rolf tasarımcılarının dediği gibi, couture modanın en son noktasıdır. Az bulunan, hayranlık uyandıran ve arzulanan tasarımlar couture tasarımlarıdır. Her sene bu şovlar da modayı daha çekici kılan, başka koleksiyonlara ilham veren ve modayı sevenleri heyecanlandıran koleksiyonları sergiler. Bu koleksiyonları takip etmek mutlaka satın almak anlamına da gelmez, birkaç parçayı ya da trendi gözümüze kestirip günlük hayatın içine sokmak anlamına gelir, ki bu da kişiyi modaya daha yakın, modayı da hayata daha yakın kılan noktadır. 
Paris Couture Haftası da bu kuralı değiştirmedi. Sunulan şovlardaki koleksiyonlarda art deco’dan grunge’a, farklı renk paletlerinden siyah beyaza, eski biçki tekniklerinden heykelsi tasarımlara farklı akımları içeren “sanat eserleri” izleyicilerle paylaşıldı. 

Christian Dior

After last year’s disappointment, Bill Gaytten created a collection worthy of Dior. The couture pieces resemble a lot of Galliano’s Spring 2011 show, with pleats, puffy sleeves and pencil skirts. With 50’s themes in hand, Gaytten walks into a territory where other designers don’t cover; feminine, youthful and elegant couture in Dior’s signature color of red, black and white, enriched with peplum.
Geçen seneki hayal kırıklığı yaratan koleksiyondan sonra Paris’te Bill Gaytten Dior’a yakışan bir şov sergiledi. Plise, kabarık kollar ve kalem eteklerle Galliano’nun İlkbahar 2011 koleksiyonunu andıran parçalar başı çekti. Kayık yakalar ve klasik Dior deseni ile 50’ler teması olan bu koleksiyonda Gaytten diğer tasarımcıların girmediği bir alana girerek kadınsı ve zarif bir line sundu.

Armani Privé

Just as amazing as the Fall 2011 Couture Collection, Armani Privé’s new line does wonders. With  different shades of green and a hint of reptiles, the new collection looks shiny and fascinating on runway.
Neredeyse Sonbahar 2011 Couture Koleksiyonu kadar muhteşem olan Armani Privé şovunda bu sefer yeşil tonlarına piton ve yılan desenleri eşlik etti. 

Chanel

Lagerfeld presented his latest collection on a huge runway modelled as an airplane. With PanAm inspiration in mind, Chanel’s latest couture pieces offer a mix of tweeds and organza along with embellishments and brand’s signature sign.
Lagerfeld bu sefer runway’i bir uçağa çevirdi ve PanAm esintili mavili kıyafetlerini burada sergiledi. Bu couture parçalarda klasik Chanel tüvit kumaşlarla organzeyi işlemeler ve markanın  gül simgesi tamamladı. 

Giambattista Valli

Dominated by black and white, Valli’s couture line brings grace and high fashion splendor to the catwalk. Statement accessories like necklaces or headpieces are noteworthy. Different and outstanding? Not really, but Valli will probably join the winners of red carpet choices.
Siyah ve beyaz ağırlıklı Giambattista Valli podyumuna ara sıra pembe, mor ve kırmızılar renk kattı. Büyük kolyeler ve saç aksesuarları dikkat çeken ayrıntılardandı. Çok ayrışan ve farklı bir koleksiyon olmasa da Valli’nin tasarımlarını yakında kırmızı halıda da görebiliriz gibi görünüyor.

Givenchy

Tischi’s latest collection is stronger  and more assertive than his previous one. Keeping hard-core sexy look in hand, he created bolder and  more sultry silhouettes with flowy fabrics and slim figures.
Tischi bir önceki koleksiyona göre bu sene daha cesur ve iddialı. Hard-core seksi look’u koruyarak uçucu kumaşlar ve ince siluetlerle daha cüretkar ve çekici bir look book’a imza attı. 

Bouchra Jarrar

More like a mix of couture and ready-to-wear, Jarrar brings on well tailored suits worn with feminine, yet everyday accessories, even with evening dresses.
Daha çok couture ve hazır giyimin bir karışımı olan koleksiyonda tasarımcı takım elbiselere kürk yaka ve kemer gibi günlük aksesuarları ekleyerek daha kolay giyilebilir tarzlar yaratmış.

Versace

Not sure if creating a line for H&M limited Donatella’s imagination but this collection looks like the previous H&M collection with nicer fabrics and different colors. The Greek goddess look is fabulous, so do the limelight colors, but feels like Victoria Beckham bursted on the runway. No need to mention the hideous shoes.
H&M için koleksiyon yaratınca hayal gücü mü kısıtlandı bilinmez ama Donatella Versace’nin couture parçaları daha iyi kumaşlar ve farklı renklerle yaratılmış kıyafetler gibi duruyor. Yunan tanrıçası görüntüsü çok güzel, parlak renkler de muhteşem ama sanki podyumda bir sürü Victoria Beckham varmış gibi görünüyor. Korkunç ayakkabılardan bahsetmeye bile değmez. 

[Image Source: GoRunway]
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: