Innocent or Lustful?

Sasha Piv0varova is the face of Club Monaco’s Spring 2012 campaign shot by Serge Leblon. Casey Taylor joins her in these very sweet and calming look book ads. It’s almost like white dressed girls from Virgin Suicides are caught up in the foggy weather of Wuthering Heights. Sasha looks so innocent in these photos and like Amanda Seyfried in Mamma Mia!.
For the October 2011 issue of French Vogue, she was pictured in a totally different look. Like the name of the shoot, Fatale, she was a femme fatale in the sultry editorial shot by Mert and Marcus. Again she looked like she is that woman – seductive, alluring and completely hot. That’s what a real model is after all, reflect a different woman in every shoot.
Sasha Piv0varova Club Monaco’nun İlkbahar 2012 Look Book‘unun fotoğraflarında Casey Taylor ile yer aldı. Serge Leblon tarafından çekilen fotoğraflar çok hoş ve sakin görünüyor gerçekten, sanki Virgin Suicides‘daki beyaz elbiseli kızlarımız Wuthering Heights‘ın sisli havasına yakalanmış gibi. Sasha da Amanda Seyfried’in Mamma Mia!‘daki hallerini andırıyor.  
Vogue’un Ekim 2012 Fransa edisyonunda Sasha bu kampanyanın tam tersi bir look’a sahipti. Çekimin adı gibi – Fatale – burada seksi ve kışkırtıcı pozlar vermişti. Bu editoryalde de oraya ait görünüyordu, baştan çıkarıcı, çarpıcı ve göz alıcı. Gerçek bir model de böyle olmalı, her çekimde farklı bir kadını yansıtabilmeli. 

[Image Source: Fashion Gone Rogue]

[Image Source: Models]
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: