Diane Kruger as Marie Antoinette?

Many assume Marie Antoinette as the evil queen who led people to starvation and death but I think she was one of the most misunderstood characters in the history. Any girl who was made to marry to a shy and introverted boy at the age of 15 in a country where she couldn’t speak the language, torn apart from her family would lose herself in the strict French court rules and with all the drama around her. If you find time to read Stefan Zweig’s biography of her you would understand that she was more of a victim, rather than a vicious queen.
Birçok kişi Marie Antoinette’i Fransa’yı açlığa ve ölüme sürükleyen acımasız kraliçe olarak düşünebilir ama bence o tarihteki en yanlış anlaşılmış karakterlerden biriydi. 15 yaşında utangaç ve içine kapanık biriyle dilini bilmediği bir ülkede, ailesinden ayrılmış ve üstüne daha çocukken katı kurallara sahip Fransız saray hayatına girmek zorunda kalmış bir kraliçeden de daha fazlasını beklemek zor olurdu. Eğer Stefan Zweig’ın biyografisini okumaya zamanınız olursa onun zalim bir kraliçeden çok kurban olduğunu fark edersiniz. 
Sofia Coppola’s Marie Antoinette demonstrated the other, fun side of the queen that we like to talk about – her fashion sense. Her fashion statements, flamboyant masked ball costumes, high Parisian hairdo, hand-made shoes and a lot of  gorgeous jewelry made her the trendsetter queen. Kirsten Dunst, who played Marie Antoinette in the movie, was the perfect pick for the part. She has that spoiled, naughty and innocent on her face that is perfect for this role.
Sofia Coppola’nın Marie Antoinette isimli filmi trendsetter kraliçenin bizim sevdiğimiz yönlerini çok eğlenceli bir şekilde göz önüne sermişti. Aşırıya kaçan maskeli balo kostümlerinden yüksek saçlara, el yapımı ayakkabılardan muhteşem bir sürü mücevherle süslenmiş bu eğlenceli ve acıklı filmde Kirsten Dunst rolünün hakkını verip, şımarık, arsız ve masum kraliçeyi çok başarılı bir şekilde canlandırmıştı.

There is a new Marie Antoinette movie coming up, named Farewell, My Queen and Diane Kruger is the leading lady. She has a great fashion sense and muse of Jason Wu, as we all know. However, she is utterly boring and can show no expression whatsoever on her face. Besides Inglorious Basterds, I don’t think she can act either. I will watch the movie but just judging by these stills, this movie doesn’t have much promise.
Farewell, My Queen isimli yeni bir Marie Antoinette filmi yakında vizyona girecek. Diane Kruger’in başrolünü oynadığı bu film ilk bakışta tarzını sevdiğimiz ve Jason Wu’un ilham perisi olan birinin varlığı ile kulağa hoş gelebilir, ancak Diane Kruger’in Inglorious Basterds haricinde pek de iyi bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu rolü kaldıracak bir yüzü de yok, açıkçası çok sıkıcı ve ifadesiz bir oyunculuğu var. Filmi merakla bekliyorum, ancak ilk fotoğraflardan bile pek iç açıcı görünmüyor. 

Look how alive the pictures from Coppola’s movie are. Granted, this movie is no mere period drama, it is filled with pop culture and bright colors, but it is what such a movie should look like, extravagant and striking:
[Farewell, My Queen photos via Daily Mail]
[Marie Antoinette photos via WhisperedWhimsyVintage]
Advertisements

One thought on “Diane Kruger as Marie Antoinette?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: