Substitutes for Mary-Louise Parker’s Style

The Norman Ambrose dress on recently published Mary-Louise Parker post was one of the sexiest dresses in editorials so the search for substitutes was necessary. After browsing some time, there goes my look-a-likes for this gorgeous dress.

The ModCloth dress is very cute, it’s fitted and there is a polka dot top, but it doesn’t create the same effect so you can wear this feather skirt from Mango, or if you are looking for a color change, you can try the midnight blue skirt at Bershka. I really like the back of the Stradivarius dress, but not a fan of the bottom. So why not get rid of the see-through fabric and wear this sequined bottom from Bershka? They would go great with these tights from Calzedonia.

The Ipekyol and Topshop dresses can stay the way they are. If you want to go for a more sophisticated and elegant look, the Ipekyol dress with lace back would be perfect. And if you’re going out to have fun, the Topshop dress with a glitter top inside would do the trick.

All these looks should be completed by a bold red or a sexy plum lipstick and a smokey eye.

Mary-Louise Parker’ın Norman Ambrose elbisesi son zamanlardaki çekimlerde yer alan en seksi elbiselerden biri olduğu için benzer bir şeyler bulma çabası içine girdim. Biraz araştırma yaptıktan sonra birkaç alternatif buldum. ModCloth‘daki elbiseyi çok hoş buldum, ancak etek tarafı fazla sakin kaldığı için bunun üzerine Mango‘dan tüylü bir etek giyilebileceğini düşünüyorum. Hatta renk değişikliği yapmak isterseniz Bershka‘daki saks mavisi mini de gayet uygun. Stradivarius‘daki elbisenin arkasını çok sevdim, ancak etek tarafını yine beğenmediğim için bunu atıp yerine yine Bershka‘dan bu payetli etekle değiştirmeyi tercih ederim. 

İpekyol ve Topshop elbiseler de bir şey değiştirilmeden giyilebilecek tarzlar. Eğer daha şık ve sofistike bir görünüm arıyorsanız İpekyol’daki elbiseyi, gece çıkıp eğlenmek için bir kıyafet düşünüyorsanız içine parıltılı bir şey giyerek Topshop elbiseyi tercih edebilirsiniz. Cesur renkli kırmızı ya da mürdüm ruju da bu tarz kıyafetlerden eksik etmemek gerek elbette.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: