Color Me Pretty

Like many girls I love makeup. It’s my guilty pleasure. I even love just browsing the samples in the store. Maybe it has to do with my self esteem, that I need a new lip color to make me feel pretty. And I like trying on new color combos when I’m bored. I also think that makeup is one of the gifts given to women, they can look like whoever they like with different kind of products. Like these different brands below, each one is designed to meet a different mode.

Birçok kadın gibi ben de makyaj seviyorum. Makyaj malzemesi almak, hatta sadece bakarak zaman geçirmek bile beni mutlu eden aktivitelerden. Makyaj yapmayı sevmek bazı kişiler tarafından küçük görülen bir şey olabilir ama ben yeni bir ruj gördüğünde heyecanlananlardanım. Makyajla istediğiniz şekle girebilirsiniz, her markanın, her koleksiyonu ile farklı bir mod yakalayabilirsiniz.

I found out about Lime Crime Makeup recently. The packaging, the looks, the colors are so appealing. And the creator Doe Deere‘s story is so daring and inspiring, it made me love her stuff even more. Wish I have the same courage as her. The collection is just like it says on the website – bold, magical and alive.

Yakın zamanda Lime Crime adlı bir marka keşfettim. Ambalajı, ilham kaynakları, renkleri o kadar göz alıcı ki. Markanın yaratıcısı Doe Deere‘s hikayesi ve markayı ortaya çıkartması da o kadar cesur ve ilham verici ki, ürünleri daha da çok sevmemi sağladı. Aynı websitesinde yazdığı gibi- cesur, büyüleyici ve canlı bir marka.

Paul and Joe cosmetics on the other hand has a totally different style. Packaged in 30s style, this elegant and classic brand gives a chance to still look distinguished with various textures, colors and tones. I love the packaging of the brand. (This one is for Ipek:))

Paul and Joe ise farklı bir tarza sahip. 30lardaki makyaj malzemelerine benzer ambalajlara sahip zarif markanın sunduğu farklı renkler, tonlar ve dokular ile bambaşka görünümler yakalanabilir. (İpek için:))

Well there is nothing much to say about this line. Just the name itself is enough: Tom Ford. Loooove to get me some of those.

Tom Ford‘un makyaj koleksiyonu ile ilgili söylenecek pek de bir yorumum yok aslında. Sadece kendi koleksiyonumda bunların birkaçından olsaydı fena olmazdı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: